Článek: Nedoceněné sci-fi seriály (1) – Stargate Universe

V televizi je možné vidět mnoho různých seriálů, některé z nich jsou lepší, jiné zase horší. Inspirován svou přítelkyní, která pro server Contejner.cz psala seriál o nedoceněných sci-fi a fantasy knihách, jsem se rozhodl, že se zaměřím na podobné odvětví – sci-fi seriály.

Jako první bych chtěl vyzdvihnout Stargate Universe. Tento třetí potomek filmu Stargate (Hvězdná brána, 1994) vypráví příběh skupiny trosečníků, kteří po útěku ze základny na cizí planetě objeví na vesmírné lodi, vzdálené od země několik miliard světelných let.

Vzhledem k tomu, že SGU, jak je název často zkracován, navazuje n své mentální předchůdce Stargate SG-1 a Stargate Atlantis, věřím, že může být poměrně složité pro nováčky se v celém prostředí vyznat. A to byl dle mého názoru první kámen úrazu.

Patnáct sérií seriálu a dva filmy, to se musí projevit, při nejmenším se to projevilo na divácké základně a jejím očekávání. Styl byl ve Stargate vždy zaměřen spíše epizodně. Ano, existovaly zde i větší celky, vše spolu bylo příjemně propojeno, ale i tak byla v centru dění vždy konkrétní mise, na kterou se tým hlavních postav vydával.

A v tom je SGU jiné, více než do světa Stargate by se hodila například k Battlestar Galactice. Objevuje se tu více soukromí postav, více mezilidských vztahů, to vše na úkor typické akce. Tím pádem se však nelze divit tomu, že měl tento seriál nízkou sledovanost. Očekávání fanoušků dřívějších sérií se nenaplnila, proto se od SGU oprostili, zatímco ti, kteří by snad i o tento počin zájem měli, nechtěli naskakovat do rozjetého vlaku, kterým tohle universum rozhodně je.

Suma sumárum seriálu nejvíce uškodilo to, co ho mělo vyzdvihnout, tedy značka Stargate. Přesto, právě kvůli tomu, že se zaměřuje na lidské příběhy s dějem ve sci-fi prostředí, bylo škoda, že byl zrušen. Alespoň mu tvůrci nadělili důstojný konec, který případně dovoluje kdykoli pokračovat.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho:

Vloženo: 2014-06-02 20:47:21Reklama

„Kdy se nudíme lépe než v kruhu rodiny?“ Oscar Wilde