Článek: Tento film bude kompletně bez černochů

Je pravda, že jsem tento článek mohl opět nazvat „Můj názor na...“, ale nemělo by to takový zvuk. V tomto článku nechci pošpiňovat negroidní rasu, chtěl bych se však zaměřit na pozitivní diskriminaci, která je v moderní (především americké) kinematografii poměrně silně patrná (a nejen tam).

Jakákoli diskriminace je špatná, bohužel pozitivní diskriminace se v naší společnosti stává čím dál, tím větším neduhem. První skupinou, která je takto protěžovaná jsou právě černoši. Mnohé filmy (protože v tomto prostředí je to pravděpodobně nejvýraznější) jsou zkaženy tím, že jsou tam tito lidé přidáni bez jakékoli logiky (prostě jen „aby tam byli“), takže to dehonestuje jak výsledné dílo, tak i herce jako takové, kteří by v příhodné roli mohli excelovat.

A výsledek této snahy o „násilné udržování rovnosti“ se dá charakterizovat případem hry Kingdom Come: Deliverance, odehrávající se na našem území v 15. století. Podle některých zdrojů přišly tvůrcům dotazy z amerického kontinentu, proč se ve hře žádní černoši nevyskytují (ale uznejte, kde by se tam vzali).

Dalším pokusem tohoto typu jsou „kvóty na ženy“. Ano, v některých zemích existují předpisy, kolik žen je nutné mít v parlamentu, vládě či jiných orgánech. Opět si myslím, že je to hloupost. Myslím si, že by se mělo pohlížet především na schopnosti člověka, nikoliv na jeho chromozomy X a Y.

Dle mého názoru povedou tyto snahy o pozitivní diskriminaci k jedinému – k diskriminaci negativní, protože lidé obvykle nemají rádi, když je jim něco vnucováno. Potlačení diskriminace by mělo být setření rozdílu, tedy okamžik, kdy daný znak (barva pleti, pohlaví, sexuální orientace a další) přestane být něčím výjimečný a to v pozitivním i negativním slova smyslu.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho:

Vloženo: 2014-03-21 20:14:59Reklama

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich