Článek: Můj názor na... pivní výzvu

Pivní výzva, taktéž známá pod anglickým názvem beerchallenge, prolétla internetem a už se snad zase uložila ke spánku, tentokrát v historii internetových trendů.

Pro vás, kdo jste měli to štěstí, že vás toto šílenství minulo, stručně zmíním pravidla. Nominovaný člověk musí do 24 hodin vystavit na sociální síti video, jak se mu podařilo vypít půllitr piva „na ex“, v opačném případě dluží vyzyvateli „basu“ piv. Pokud je úspěšný, může nominovat další tři osoby a výzva pokračuje.

Při prvním nahlédnutí na tento trend mě napadla jediná otázka: Proč? Proč bych měl pít pivo „na ex“? Osobně když už piji pivo doma, snažím se ho vychutnat, protože jsem si ho pořídil právě pro to, pro jeho nahořklou až trpce hořkou chuť a ne abych ho do sebe jen tak hodil. V tom případě nechápu, proč bych si to pivo dával.

Ano, pivní výzva měla význam tam, kde začala – v hospodě. Taková výzva byla odedávna pastí na nezkušené pijany, na které působila jako poměrně účinný knockout. Ale tady to mělo smysl, přestože dětinský a amorální. Doma vypít jedno pivo „na ex“ nepovažuji za žádné hrdinství.

Zbylé dva pohledy na výzvu jsou původem z videa z YouTube kanálu NaprostoRetardovany. Nominace nebyla a ani nemůže být jakkoli závazná. To, že někdo řekne, že mu něco dlužíte ještě neznamená, že tomu tak je, takže je naprosto v pořádku, když řeknete/napíšete: „Ne, já to dělat nebudu.“

Před závěrem celého článku bych však upozornil na asi nejzávažnější aspekt celé výzvy – snadno se do ní chytí osoby pod hranicí zletilosti. Zde vyvstává právní aspekt, neboť to, že byl nezletilému podán alkohol, což je samo o sobě trestné, je ještě navíc vydáno na odiv široké veřejnosti. A to, že se jednalo o nealkoholické pivo, myslíte si, že tomu někdo bude věřit? Ano, je pravda, že mnoho náctiletých pije i před osmnáctými narozeninami, ale jak bylo podotknuto ve zmíněném videu, není to obvykle alespoň tak na očích.

Asi nebude překvapením, že jsem osobně pivní výzvu odmítl. Jednoduše jsem neměl potřebu přispívat k šíření něčeho, v čem nevidím žádný smysl.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho:

Vloženo: 2014-02-28 14:00:00Reklama

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich