Článek: Je v dnešní době změna času nutná?

Možná se divíte, proč byl tento článek vydán v době, kdy moje stránky nikdo nesleduje. Je to jednoduché, vlivem změny času se mi podařilo vydat jej v okamžiku, který reálně neexistuje (čas se ve dvě hodiny posunul na tři, tudíž 2:30 nikdy nenastalo). A to mě přivádí k otázce, je dnes ještě nutné měnit čas?

Data, která budu říkat, mám zejména z Wikipedie (ano, o spolehlivosti tohoto zdroje můžeme diskutovat jindy a jinde). Původně byl letní čas zaveden za druhé světové války a od té doby v historii několikrát. Pravý důvod zavedení je diskutabilní, ale pravděpodobně byl použit pro ušetření energie v továrnách. Letní čas není ovšem pouze lokální záležitostí, byl zaveden téměř po celém světě a v poměrně velkém procentu těchto států zůstává dodnes.

Nabízí se ovšem otázka, zdali je v dnešní době stále tak důležitý. Osobně se klaním spíše k názoru, že nutný není. Vzhledem k technologickému pokroku dnešní technologie potřebuje výrazně méně energie na jednotku než dříve. Dalším nepříjemným prvkem je lidský biorytmus. Pokud jsou lidé chyceni do jisté formy stereotypu (například že každý den vstávají v 7 hodin), může pro ně být složité si opět přivykat. A v tomto ohledu vzniká chaos při nejmenším první den, kdy si někteří lidé čas změní, jiní takové štěstí nemají a dochází k celkovému komunikačnímu úpadku.

Osobně bych letní čas zrušil. Myslím, že ve dnešní době přináší více starostí než užitku. Nepopírám historický význam jeho zavedení, ale svět se mění, technologie se žene dopředu mílovými kroky, tak proč zbytečně zůstávat v minulosti?

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho:

Vloženo: 2014-03-30 02:30:00Reklama

„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain