Článek: Půlrok s WHOCONEM

Už je to tak, WHOCON je za námi. Celý víkend uběhl jako voda, kolem šesti set fanoušků britského seriálu Doctor Who (u nás vysílaného na ČT 2 pod názvem Pán Času) se sjelo do Brna na první česko-slovenský festival zaměřený čistě na tento fenomén. Dosti všemu pomohlo 50. výročí seriálu, které probíhalo právě v době konání celé akce.

Přes všechny nedostatky, které ovšem vyplynuly zejména z nezkušenosti našeho organizačního týmu, myslím si, že se jednalo o poměrně povedenou akci a vzhledem k reakcím, které jsem zatím stihl číst, nemyslím si, že bych byl jediným s tímto názorem.

Ale přestože samotný WHOCON trval pouhé tři dny, jeho příprava trvala mnohem déle. Za reálný počátek vzniku akce a s ní i spolku Doctor Who FanClub ČR lze považovat druhý sraz whovianů (fanoušků seriálu) z Brna a okolí. Při rekordních počtech, které sraz navštívily, se přešlo od myšlenek k činům, a tak se hned během května letošního roku začalo s prvními přípravami.

WHOCON začal jako střídmá myšlenka, možná až příliš pesimistická, což mělo své jisté důsledky. Původní předpoklad počítal se stovkou účastníků, maximálně dvěma. Nápor, který nakonec vznikl, nám vyrazil dech. Ale prostory již byly domluvené, takže jsme postupovali k nezadržitelně se blížícímu reálnému maximu účastníků na akci. Víc jak 600 by se jich totiž do hotelu Slovan skutečně nevešlo.

Nejdůležitějším z pokusů o ulehčení vytíženosti hlavního programového místa bylo přidání druhého prostoru – kavárny Tro3jka. Uvědomovali jsme si problematičnost vzájemné vzdálenosti obou působišť, na druhou stranu jsme chtěli přidat některé programy, na které v původním plánu nezbylo místo a také ulevit prostorům ve Slovanu od tak masivního náporu.

Ale všechno vznikalo na holé louce. Nikdy neexistoval a neexistuje žádný skutečně platný součet whovianů u nás a na Slovensku a tak bylo prvnímu testu podrobeno snad úplně všechno. Organizační tým byl také spíše pokusem než čímkoli jiným.

Hlavní potíže ovšem začaly nastávat s posledními dny před conem, kdy začali odpadat organizátoři na různé nemoci, které ne vždy byly jen banální chřipkou (objevil se např. i černý kašel) a tak mimo běžně se zvyšujícího tlaku na tým, který rostl s přibližujícím WHOCONEM, bylo nutné zastat ještě funkce těchto lidí. Nejproblematičtější byla pravděpodobně náhrada Blackthundera, vedoucího programové sekce, kde se musel hlavně vymyslet náhradní program za jeho přednášky (a tím se pozdržel i tisk materiálů, což nám na klidu nepřidalo) a zastat jej při překladu speciálu.

Ale nakonec všechno dobře dopadlo. I já jsem nakonec odpadl, ale myslím si, že se WHOCON docela podařil a přestože měl své mouchy, není na ně zapomínáno. Chtěl bych poděkovat všem spoluorganizátorům za pomoc i vzájemnou podporu, všem, kdo se postarali o program a hlavně všem účastníkům, bez kterých by WHOCON nikdy nemohl existovat.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho:

Vloženo: 2013-12-03 14:00:00Reklama

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich